Міністри розглядають продовження тимчасового захисту на один рік, яке, ймовірно, супроводжуватиметься не законодавчою заявою держав-членів, в якій буде окреслено поетапне скасування захисту.
Єврокомісія готує нову пропозицію щодо майбутнього тимчасового захисту для українців, які втекли від війни. Мова про подальше продовження або поступове згортання дії Директиви про тимчасовий захист (TPD), яка з березня 2022 року надала мільйонам біженців негайний правовий захист в ЄС. Про це повідомляє Euractiv у понеділок, 26 травня.
Очікується, що пропозиція буде представлена на початку червня. Країни-члени можуть обговорити її вже 12-13 червня під час засідання Ради ЄС із питань юстиції та внутрішніх справ.
Спершу дія TPD обмежувалась трьома роками – до березня 2025-го. Проте Єврокомісія вирішила трактувати її ширше і вже продовжила до березня 2026 року.
Тепер у Брюсселі активно обговорюють варіанти виходу з режиму тимчасового захисту. Один з дипломатів ЄС сказав, що ця дискусія стає все актуальнішою на тлі змін у геополітичній ситуації.
Ймовірним сценарієм є ще одне – останнє – річне продовження, яке може супроводжуватись неформальною заявою держав-членів про поступове згортання захисту.
“Ми вже на тонкому льоду з останнім продовженням”, – заявив Мартін Вагнер, старший радник з політики в Міжнародному центрі розвитку міграційної політики. – “Якщо тлумачити директиву буквально, після трьох років її дія мала завершитися. Але цього не сталося, тож нам потрібна реальна дискусія про альтернативи та спосіб вийти з тимчасового захисту так чи інакше”.
Один із дипломатів зауважив, якщо не запропонувати механізм виходу, то в ЄС ризикуют перевантажити національні системи надання притулку.
ЄС тепер має сформувати стратегію, яка врахує як тих українців, хто хоче залишитися, так і тих, хто планує повернення.
Розглядається варіант звуження охоплення – наприклад, виключення з програми тих, хто вже повернувся до України, або заборона новим прибулим претендувати на захист за чинними правилами.
Також можлива відмова від подальших рішень – тобто нічого не змінювати, але експерти застерігають: це надто ризиковано.
Ще одна – менш імовірна – ідея полягає у створенні нового правового механізму. Колишній міністр Нідерландів Лодевейк Ашер запропонував так званий “дозвіл на відбудову”, який би давав тимчасове право на проживання строком до десяти років.
“Зрештою, нам доведеться відповісти на питання: що буде після тимчасового захисту? Обійти це неможливо”, – резюмував Вагнер.
Нагадаємо, більшість українців, які наразі живуть у Польщі, не планують залишатися там назавжди. Охочих залишитися в сусідній країні надовго – лише 14%.
Кількість українців із захистом в ЄС зменшилась