Три тисячі українців вже отримали від податкової так звані “листи щастя” через продажі в Інтернеті.
Українці почали масово отримувати так звані “листи щастя” від Державної податкової служби. Регулятор просить осіб прийти і пояснити походження їхніх коштів. Тобто податкова почала підозрювати громадян у ведені підприємницької діяльності без реєстрації ФОП, що передбачає судові претензії та великі штрафи.
У соцмережах назріває скандал через ці “листи”, бо чимало громадян щось та й продають на платформах OLX або Prom.ua, відповідно, вони теж потрапляють у поле зору податкової. Що відомо про ситуацію – далі у сюжеті.
Про що йде мова
З 1 березня ДПС моніторить онлайн-продажі, щоб відстежувати продавців, які працюють без реєстрації або без РРО/ПРРО. Податкова вже зібрала ці дані за березень та квітень, і, відповідно, розіслала понад тисячу “листів щастя” ФОПам, які отримували готівкові платежі без РРО/ПРРО.
Дійшла черга і до так званої “незареєстрованої підприємницької діяльності”: регулятор хоче виявити українців, які займаються продажами без оформлення ФОПа. Тому під пильним оком ДФС опинилися клієнти Нової пошти, а й інших служб доставки та інтернет-магазинів, зокрема Укрпошти, Розетки, OLX, Prom.ua та інших.
Як податківці бачать покупки
Керівник податкової практики Riyako&Partners Андрій Тімонов в коментарі для Економічної правди пояснив, що з 1 березня відбулись зміни до форми касового чека, який покупцям видають платіжні системи. Тепер останніі зобов’язані вказувати дані про отримувачів коштів. Далі такі чеки реєструються в ДПС, а відтак інформація про продавців товарів потрапляє до податківців.
Коли людина продає якусь річ і пересилає її, наприклад Новою поштою, а покупець платить за неї під час отримання, то дані про таку операцію потрапляють до податкової. Далі регулятор звіряє інформацію про отримувачів коштів з даними з реєстрів і якщо продавець не зареєстрований як ФОП, йому надсилають “лист щастя”, додає Тімонов.
При цьому, за його словами, банківська таємниця формально не порушується: якщо продавати речі та просити покупця оплатити їх не під час отримання, а банківським платежем, то дані про таку транзакцію й надалі залишатимуться прихованими від ДПС. Але й тут є обмеження: в Україні обсяг переказів у місяць складає до 100 тисяч гривень.
Скандал через 200 гривень
Ще на минулому тижні українці в Facebook почали писати повідомлення про отримання від ДФС листів щастя.
“Прийшов лист фізособі з’явитися в податкову з приводу системної незаконної діяльності. Зробила витяг з реєстру і по факту лише два платежі на місяць по 100 гривень від NovaPay, все… Через 200 гривень – системна діяльність?”, – говориться в одному з повідомлень.
Його опублікував у себе в Telegram-каналі голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. Цей кейс набув неабиякого розголосу в соцмережах.
В результаті податкова інформацію про листи офіційно підтвердила. У відомстві пояснили, що розіслали їх трьом тисячам громадян. Мовляв понад 162,7 млн грн через 97,5 тис. грошових переказів загалом отримали більше три тисяч осіб за три тижні березня. І лише 212 із них зареєстровані як ФОП – такі результати аналізу інформації з Системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій.
Територіальні органи розіслали платникам податків листи з метою зʼясувати походження коштів. Основна мета цих запрошень, як кажуть в ДПС, – розʼяснювальна.
Водночас регулятор заперечує інформацію, що податківці надсилали листи людям, які здійснили лише два перекази по 100 гривень.
“До прикладу, одне із запрошень, які викладені в публічний доступ, стосується особи, яка за 20 днів отримала 17 платежів на загальну суму понад 40 тисяч гривень. Серед тих, хто отримав листи, найбільша сума грошових переказів, яка перерахована одній фізичній особі, – 413 тисяч гривень за 40 грошових переказів. Найменша кількість транзакцій, проведених на користь однієї фізичної особи, – 5”, – пояснили в ДФС.
У податковій нагадують, господарська діяльність здійснюється лише за умови державної реєстрації та оподаткування одержаних доходів. Щодо осіб, які здійснювали по суті приховану систематичну підприємницьку діяльність будуть складені адмінпротоколи за порушення закону.
Які є штрафи
Адмінпротокол, про який говориться в повідомлені податкової – це порушення статті 164 про підприємницьку діяльність без державної реєстрації Кодексу про адміністративні правопорушення.
Санкція цієї статті передбачає штраф 17-34 тис. грн. Якщо таке порушення зробити двічі за рік або у випадку отримання доходу понад 17 тис. грн, розмір штрафу зросте до 34-85 тис. грн.
Тому юристи рекомендують українцям не ігнорувати “листи щастя” від податкової, адже, якщо людина не звернеться до ДПС і не напише письмове пояснення, то на неї складуть протокол і справа дійде до суду, а згодом і до виконавчої служби.
У письмовому поясненні експерти рекомендують вказати, що здійснений продаж не був системним, не є підприємницькою діяльністю або не мав на меті отримання прибутку.
“Якщо людина продає вживаний дитячий візок за умовні 600 грошових одиниць, проте купувала його за 1 тисячу, то це очевидно не підприємницька діяльність і для її здійснення реєструвати ФОП не потрібно”, – додає Тімонов.
Водночас отриманий таким чином дохід все одно потрібно буде задекларувати і сплатити з нього 18% податку на доходи фізичних осіб та 5% військового збору.